Logo

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku

Date

Thursday, December 9, 2021

Time

11:00 AM Europe/Warsaw

Convert to my timezone
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
Required fields
If you have already registered and can't locate your registration confirmation email, click here!
The email address is incorrect. Please double-check your email address.

A confirmation email with logging details has been sent to the provided email.

System configuration test. Click here!

Presenter

Sebastian Gumiela

Doradca podatkowy, radca prawny, partner GWW TAX. Specjalizuje się w podatku od nieruchomości i bieżącym doradztwie podatkowym, w szczególności w zakresie podatku CIT, VAT, podatku akcyzowym oraz prawie celnym.
Presenter

Adrianna Młynarczyk

Aplikant radcowski w GWW Tax. Specjalizuje się w cenach transferowych i bieżącym doradztwie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od nieruchomości. Doświadczenie zbierała w warszawskich kancelariach prawno - podatkowych.

Agenda

 1. CEL

 2. Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, egzekwowanym przez samorządy gminne. Regulują go przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.u..2019.1770.) dalej u.p.o.l. Podmiotami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, spółki nieposiadające osobowości prawnej.
  Wkrótce podatnicy będą ponownie mieli obowiązek złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości, który bywa wyjątkowo skomplikowany w przypadku posiadania wielu nieruchomości. Jeżeli firma posiada nieruchomości, budynki, budowle lub grunty w kilkudziesięciu, kilkuset lub więcej niż 1000 gmin w Polsce i rozlicza podatek w każdym z tych organów podatkowych, zapewne zmaga się ze żmudnym rozliczaniem podatku według różnych stawek dla poszczególnych gmin. Proces ten dodatkowo obarczony jest dużym nakładem pracy, wysokimi kosztami i ryzykiem wystąpienia błędów.
  Nasz webinar ma na celu omówienie praktycznych aspektów związanych  z wypełnianiem deklaracji na podatek od nieruchomości, które mogą pomóc w zrozumieniu niejasności w przepisach. Na spotkaniu opowiemy m. in. o tym jakie są zasady składania deklaracji w przypadku współwłasności,  jakie praktyki obowiązują podczas wypełniania korekty deklaracji a także jakie problemy mogą pojawić się podczas elektronicznej wysyłki deklaracji.

  W ostatniej części spotkania, opowiemy o tym jakie są sposoby  i rozwiązania na uproszczenie i  zautomatyzowanie procesu przygotowania deklaracji. Spotkanie poprowadzi Adrianna Młynarczyk - prawniczka z kancelarii GWW specjalizująca się w podatku od nieruchomości oraz Sebastian Gumiela - doradca podatkowy i radca prawny z kancelarii GWW.  

 3. DO KOGO JEST PRZEZNACZONY NASZ WEBINAR?

  Wydarzenie jest przeznaczone w  głównej mierze do przedsiębiorców, pracowników działów finansowo - księgowych, dyrektorów finansowych oraz osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatku od nieruchomości w firmach.


  HARMONOGRAM

       Omówienie praktycznych aspektów związanych z wypełnieniem deklaracji na podatek od nieruchomości:

 1. Czy rozliczenie podatku w jednej deklaracji na podatek od nieruchomości może zrobić osoba, która ma w tej samej gminie jedną nieruchomość jako własność i drugą – jako współwłasność  ?
 2. Czy do deklaracji na podatek od nieruchomości można dołączyć załączniki wygenerowane z systemów księgowych spółki, w treści odpowiadające załącznikom ZDN-1 lub ZDN-2?
 3. Jak prawidłowo wypełnić załącznik ZDN-1 do deklaracji na podatek od nieruchomości w przypadku deklarowania obiektów liniowych?
 4. Prawidłowe rozliczenie korekty na podatek od nieruchomości  
 5. Jak obliczyć raty podatku od nieruchomości przy zobowiązaniu do 100 zł oraz w przypadku niepełnego roku podatkowego

 6. Elektroniczna wysyłka deklaracji DN 1

 7. Centralny rejestr stawek podatkowych - czy to idea ?

 8. Czy istnieje sposób na automatyzacje  procesu składania deklaracji na podatek od nieruchomości ?